Proč pít filtrovanou vodu

08.04.2024

Voda tvoří v průměru zhruba 60 % celkové tělesné hmotnosti (u špičkových sportovců to může být až 75 %), z těla se přirozenými cestami ztrácí a je životně důležitá pro správné fungování organismu. V těle se bez dodatečného příjmu vody hromadí metabolity, dochází k dřívější únavě, zhoršuje se regenerace a klesá fyzický i psychický výkon. Dospělý člověk by měl denně vypít minimálně dva litry čisté vody.

Jakou vodu, ale pít? Není voda jako voda.

  • Voda z vodovodu 

Chemikálie - voda z kohoutku může obsahovat chemikálie používané k úpravě vody, jako je chlor, který se přidává k dezinfekci vody a odstranění bakterií. 

Hnojiva a pesticidy - ve vodě jsou často přítomny chemické látky, kterým se snažíme vyhýbat např. konzumací bio potravin. Jsou jimi hnojiva (obsahují dusitany a dusičnany) a pesticidy (přípravky proti plevelům a škůdcům), které po ošetření rostlin na polích kontaminují podzemní vodu, a tak se dostávají i do vody pitné. 

Kvalita a čistota vodovodního potrubí - i kdyby vám vodárna posílala křišťálově čistou vodu, je potřeba vzít v potaz, čím voda teče. Potrubí se postupně zanáší nečistotami a ty se do vody někdy více a někdy méně uvolňují. Tekla vám už někdy doma rezavá voda? Navíc někde ještě existují olověné trubky, z PVC trubek se uvolňuje vinyl chlorid. V potrubí se mohou množit různé mikroorganismy, je toho opravdu hodně, čeho se cestou k vám může do vody dostat. 

Kontaminace z vnějšího prostředí - čas od času se stávají havárie, při kterých se do pitné vody dostanou věci, které do ní opravdu nepatří, jako třeba obsah kanalizace před několika lety v části Prahy.

  • Balená voda?

Její kvalita se velmi různí. V některých lahvích je stočena úplně obyčejná vodovodní voda, některé balené vody mají opravdu výrazně lepší kvalitu. Ovšem je zde jeden zásadní problém - plastové lahve.

A tento problém má dvě roviny - tou první je kvalita plastu, ve kterém se u nás balené vody prodávají. Bohužel, v balené vodě u nás (v některých zemích je to výrazně lepší) pijeme opravdu velké množství mikroplastů, které se do vody uvolňují z nekvalitních PET lahví, což je zřejmě mnohem větší problém, než většina lidí tuší.

A tou druhou rovinou je zanášení planety prázdnými PET lahvemi (a opět z nich se uvolňujícími mikroplasty). Důkazem je toho i fakt, že ostravští vědci jako první na světě objevili mikroplasty současně v lidské plodové vodě a placentě.

A pak jsou tu problémy jiného rázu: její cena a nutnost tahat se s kartony balených vod. Pokud pijete balené vody, zkusili jste si někdy spočítat, kolik za ně ročně utratíte?

  • Filtrovaná voda?

Filtrovat vodu kvalitním filtrem je zřejmě to nejlepší řešení. Proč filtrovat se můžete podívat na můj rozhovor s absoltutním mistrem ČR v kulturistice, výživovým poradcem Petrem Chalupným 


Vodní filtr, který je světovou jedničkou na trhu, kombinace předsazeného mechanického filtru, vysoce kvalitního uhlíkového filtru s UV lampou a elektronickým monitoringem filtrace.

Filtruje mikroplasty až do velikosti 0,2 mikronu ve vodě z vodovodu. UV lampa, zničí více než 99,99% a spouští se pouze při průtoku vody, a tak dostáváte naprosto čistou vodu, která však obsahuje všechny minerály a stopové prvky, které obsahovat má.

Já osobně neznám lepší řešení, rozdíl poznáte už při prvním napití. Vše je navíc monitorováno čipem, který Vás na displeji informuje o všem potřebném, včetně nutnosti výměny filtračního tělesa po průtoku 5000 litrů, nebo jednom roce používání.

Pokud uvažujte o vodním filtru, ráda vám doporučím ten pravý pro vás. Kontakt.