Podpora při početí

02.04.2024

Dát nový život malému človíčku je hotový zázrak a v životě ženy velký okamžik. Jak se na to vše ale připravit? Péče o nás ženy nezačíná v okamžiku, kdy víme, že pod 💗nosíme naše děťátko, ale začíná již mnohem dříve.

Již před samotným početím je důležité, aby žena měla vyváženou stravu a dostatečný příjem vitamínů a minerálů. Bohužel dle statistik se pouze 10% procent žen zajímá o to, co by měly jíst a jaké vitamíny doplňovat, aby se na období před těhotenstvím a v průběhu těhotenství připravily.

Některé vitamíny a minerály jsou zvláště důležité, aby žena měla dostatečnou zásobu potřebných látek pro početí, ale i pro správný a zdravý vývoj plodu.

Mezi nejdůležitější látky pro zdravý vývoj plodu patří:

  • Železo

Mnoho žen se potýká s nedostatkem železa nejen v těhotenství, ale i před ním a to může být také jeden z důvodů proč žena nemůže otěhotnět. Z tohoto důvodu by ho žena měla doplňovat již před početím minimálně tři měsíce. Železo je důležité pro tvorbu červených krvinek a je důležité pro normální růst a vývoj plodu.

Nedostatek železa může vést k riziku předčasného porodu a nižší porodní hmotnosti, což může mít dlouhodobé důsledky pro zdraví dítěte. Pro těhotnou ženu nedostatek železa vede ke zvýšenému riziku infekcí, únavě a snížené odolnosti proti stresu.

  • Kyselina listová

Kyselina listová, známá také jako folát, je důležitý vitamín B, který hraje klíčovou roli při správném vývoji nervové trubice a mozku plodu. Proto je doporučeno, aby ženy začaly užívat kyselinu listovou minimálně měsíc před plánovaným otěhotněním a pokračovaly s užíváním během těhotenství.

Nedostatek kyseliny listové může způsobit vážné rozštěpové vady, poruchy vývoje mozku a další vývojové vady obličeje, srdce a úst.

  • Hořčík

Hořčík hraje roli v regulaci hormonů, které jsou důležité pro ovulaci a menstruační cyklus. Některé studie naznačují, že hořčík může pomoci snížit riziko nepravidelných menstruačních cyklů, což může zvýšit šance na úspěšné otěhotnění.

  • Vápník

Dostatečný příjem vápníku je důležitý pro udržení silných a zdravých kostí a zubů matky. Během těhotenství se zvyšuje potřeba vápníku, protože plod využívá vápník pro vývoj svých kostí a zubů.

  • Vitamín D

Spolupracuje s vápníkem na budování silných a zdravých kostí.

Nedostatečný příjem vitaminu D může vést ke snížení mineralizace kostí a zvýšení rizika osteoporózy. Má také vliv na imunitní systém a pomáhá tělu bojovat proti infekcím a zánětům. Některé studie naznačují, že dostatečné hladiny vitaminu D mají vliv na plodnost.

A co pro otěhotnění může udělat Vaše druhá polovička?

Pravidelně užívat Koenzym Q10. Je to látka, která se přirozeně vyskytuje v těle a má důležitou roli v energetickém metabolismu buněk.

Studie uvádí, že koenzym Q10 má pozitivní vliv na kvalitu spermií u mužů. Může pomoci zlepšit pohyblivost spermií, zvýšit jejich koncentraci a snížit počet poškozených spermií.

Koenzym Q10 je známý svými antioxidantními vlastnostmi, které mohou pomoci snížit oxidativní stres v těle. Oxidativní stres může být jedním z faktorů ovlivňujících kvalitu spermií.

Závěrem

Za sebe, jako maminku tří dětí,  doporučuji dostatečně se na těhotenství připravit. 

  • V podobě fyzické jako je zdravý životní styl, očista organismu, strava bohatá na vitamíny a minerály nebo výživa přírodními suplementy. 
  • V podobě psychické pomocí koučinku, který odbourává strachy, bloky, nejistoty, pracuje na zdravém sebevědomí nastávající maminky, aby vše zvládla s klidem. Protože co si budeme, těhotenství je jak na houpačce, hormony pracují:)

V případě, že byste si ráda nechala připravit balíček pro budoucí maminky, která obsahuje, železo, kyselinu listovou, vápník, hořčík a vitamín D či spojila balíček i s koučinkem, zavolejme si:) Kontakt.

Partnerovi můžeme společně do balíčku pořídit i Koenzym Q10 na podporu spermií  a pravidelně mu ho dávkovat:)